Jak uczyć się Sketchup i gdzie znajdę kurs Sketchup najlepszy dla siebie
Zacznę prosto z mostu. Sketchup to najlepszy program na świecie do projektowania 3D. W szczególności dla początkujących. Jeżeli jeszcze nie wiesz czym jest sketchup i do czego służy to przeczytaj najpierw ten wpis. Jego niezwykła prostota obsługi, szczególnie w pierwszym etapie nauki powoduje, że nawet dzieci potrafią stworzyć w tym programie coś fajnego lub praktycznego.
Z drugiej strony uniwersalność Sketchup i zaawansowane możliwości sprawiają, że jest on wykorzystywany przez architektów i projektantów wnętrz. Gdy wspomnę jeszcze, że istnieje też wersja darmowa (do użytku prywatnego) to staje się oczywiste, dlaczego Sketchup jest programem, na który warto poświęcić czas.
Szukając kursów Sketchup*, na pewno głównym źródłem wiedzy będzie platforma Youtube. Znajdziesz tam mnóstwo cennych, darmowych materiałów, także w języku polskim. Bardzo wartościowe treści spotkasz na oficjalnych stronach Sketchup (https://sketchup.com oraz https://sketchup.com.pl) oraz wielu internetowych platformach edukacyjnych. Grupy Facebook’owe o Sketchup pozwolą Ci znaleźć odpowiedź w momentach, gdy masz problem i walisz głową w mur.
Poza światem internetu są jeszcze stacjonarne, tradycyjne kursy Sketchup. Takie z żywymi ludźmi na sali, kawą i ciastkiem w przerwie i realnym wykładowcą.
Jak w zalewie tej masy różnych treści, wyszukać i wybrać kurs Sketchup najlepszy dla siebie? Czy w ogóle istnieje idealny kurs Sketchup?
*) Uwaga: Zanim wpiszesz pierwsze hasło w przeglądarkę, pamiętaj, że nazwę tego programu pisze się Sketchup, jak ketchup z “S” na początku, a nie sketup ?
W tym artykule chciałbym opowiedzieć o wielu różnych ścieżkach prowadzących do jednego celu. Do skutecznego i szybkiego rozpoczęcia przygody z projektowaniem 3D. Mam nadzieję, że na koniec lektury, będzie łatwiej odpowiedzieć na pytanie postawione w tytule.
Po co uczyć się Sketchup?
Sketchup to nie jedyny program do projektowania 3D, więc dlaczego akurat on? Na ten temat powstał już wpis na moim blogu. W kilku zwięzłych punktach odpowiadam w nim na pytanie “Jaki program do projektowania wnętrz 3D?”. Teraz zastanówmy się nad innym. Po co w ogóle uczyć się programów do projektowania 3D?
Moim zdaniem program Sketchup (lub inna aplikacja do modelowania 3D) powinna być przedmiotem obowiązkowym już w szkole podstawowej. Przede wszystkim rozwija on niesamowicie wyobraźnię przestrzenną dziecka. Przydaje się ona później nie tylko na matematyce lub plastyce, ale także w praktycznym życiu. Póki go nie poznasz, to nie jesteś w stanie ocenić, jak często byłby on przydatny na codzień.
Normalnością jest wykorzystywanie komputera w domu do realizacji codziennych potrzeb. Chcąc napisać CV lub inny oficjalny dokument sięgasz po edytor tekstu (np. Microsoft Word). Być może prowadzisz swój budżet domowy w arkuszu kalkulacyjnym (Microsoft Excel), a prezentacje do pracy tworzysz w programie Power Point lub Canva. To są pewne typowe kompetencje przeciętnego użytkownika komputera. Dlaczego w tym zestawie brakuje programów do grafiki 2D i 3D, skoro najwięcej postrzegamy obrazem, a nie tekstem?
Ich znajomość daje więcej swobody i możliwości w życiu. To prawie tak jak z posiadaniem prawa jazdy – nie trzeba go mieć, ale bardzo się przydaje, gdy jest.
Kiedyś jedna z Uczestniczek mojego kursu Sketchup pochwaliła się, że ten program wykorzystała do sprawdzenia zadania domowego z geometrii! I jak tu nie mówić o uniwersalności jego zastosowań :).
Gdzie znaleźć kurs Sketchup najlepszy dla siebie?
Czy kiedykolwiek zastanawiałaś/-eś się jak to jest, że mimo istnienia tylu darmowych poradników, płatne kursy Sketchup mają się bardzo dobrze? Co więcej – ich popularność ciągle rośnie. Przybywa osób, które wolą zapłacić za naukę niż uczyć się z darmowych treści. Ten fenomen ma proste wytłumaczenie. Jeśli jeszcze nie znasz odpowiedzi, to na koniec tego rozdziału wszystko będzie jasne.
Zacznijmy od tego, że nie ma jednego magicznego kursu najlepszego dla wszystkich. Osobiście byłem po obu stronach świata szkoleniowego. Zarówno jako uczestnik kursów (płatnych, bezpłatnych, online i tradycyjnych) oraz jako nauczyciel indywidualny lub wykładowca. Od niedawna zadebiutowałem także, jako twórca autorskiego kursu online dla zupełnie początkujących.
W oparciu o te obserwacje chciałbym teraz przedstawić chyba wszystkie metody nauki Sketchup i w kilku słowach opisać ich główne wyróżniki. Mam nadzieję, że pozwoli to ocenić, która ścieżka jest najlepsza dla ciebie. Jeżeli edukacja online jest dla ciebie zupełną nowością, to zachęcam również do przeczytania artykułu: Online czy stacjonarnie, czyli jaki kurs wybrać?
A teraz przejdę do omowienia różnych metod na naukę programu Sketchup.
Kursy Sketchup na Youtube
Jest to najbardziej popularna metoda na samodzielną i darmową naukę wszystkiego – także programu Sketchup. Można powiedzieć, że edukacyjne treści wideo opanowały świat i nie ma się co dziwić. Dobry obraz zastępuje setki słów. Ja osobiście dużo czerpię z tych źródeł, szczególnie gdy zaczynam naukę nowych rzeczy. Lubię rozejrzeć się po youtube, jak po wystawach sklepów. Patrzę jaka jest popularność danego tematu i poświęcam trochę czasu na ocenę jakości treści tu zawartych.
Dziś każdy może zostać youtuberem i publikować własne filmy (to naprawdę proste). Nikt nie weryfikuje ich jakości, przydatności czy kwalifikacji autorów. To powoduje, że na youtube znajdziesz wiele osób, które chcą podzielić się tym, czego niedawno sami się nauczyli. Tak powstaje swoista merytoryczna piramida filmów. Im bardziej podstawowa wiedza, tym więcej filmów, omawiających ten sam temat. Wraz ze wzrostem poziomu zaawansowania – ilość filmów na dany temat gwałtownie spada. Istnieje próg krytyczny specjalizacji tematu powyżej którego, nikt już nie publikuje w wersji darmowej.
W ten sposób dochodzimy do głównych cech nauki z youtube, które zebrałem w kilka punktów:
Znajdziesz tam tysiące treści, które omawiają tylko pierwsze kroki w Sketchup.
Często jeden film jest kopią innego i mimo obejrzenia 10 filmów – nic nowego się nie nauczysz.
Dość chaotyczna lub nieuporządkowana nauka.
Ucząc się z youtube musisz samodzielnie ustalić program i przebieg nauki. Często polega to na tym, że skaczesz od jednego losowego filmu do drugiego – takak nauka będzie mocno chaotyczna.
Youtube zawiera tysiące filmów – pożeraczy czasu.
Na 99% spotkasz się z filmami, gdzie ktoś postanowił “uczyć” Sketchup i przez 30-60 minut, bez żadnych cięć i korekt, pokazywał swój ekran. Jednocześnie dołączył własny komentarz, omawiając każdą, właśnie wykonywaną czynność:
“tu klikam myszką, a teraz rysuję prostokąt (…), a teraz wyciągam ściany puszem. (…) przełączam sobie pędzel na inny kolor, i cyk: teksturka zmieniona – takie to proste!”
Zwróć uwagę, ile twojego czasu marnuje się na słuchaniu takiego gadania.
Ciekawostka:
Długie filmy to nie przypadek. Czy wiesz, że youtube bardziej promuje długie filmy, bo ma w nich więcej miejsca do umieszczania reklam? Dlatego (prawie) nikomu nie zależy na krótkich, merytorycznych poradnikach, szanujących czas użytkowników. Chodzi o to, aby jak najdłużej zatrzymać cię na youtube.
Youtube nie sprawdza kwalifikacji autorów materiałów.
Wiadomo, że nie każdy dobry lekarz będzie tak samo dobrym menedżerem szpitala. Tak samo jest z nauczycielami na youtube. Nie każdy kto poznał, nawet świetnie, program Sketchup, potrafi uczyć jego obsługi. Znajomość programu i sztuka nauczania to dwie różne rzeczy. W dalszej części pomogę Ci znaleźć wartościowe kanały na youtube.
Trudno zapisuje się “na później” wartościowe treści, znalezione w jakimś filmie.
Problemem, z którym spotykam się przy korzystaniu z materiałów na youtube jest to, że ciężko zapisuje się właśnie znalezione – ważne dla mnie treści. Czasem jest tak, że w całym długim filmie jest kilka ciekawych informacji, które chciałoby się zachować. Gdyby film był krótszy, albo zamiast filmu byłby tekst – byłoby łatwiej. A tak, najczęściej taka treść po chwili ulatuje, chyba że robimy notatki (co polecam!).
Na obejrzenie wszystkich ciekawych filmów o Sketchup nie wystarczy życia.
I ostatni punkt – trochę nawiązujący do drugiego. Gdy już trafisz na wartościowy kanał z filmami o obsłudze Sketchup, to nie wystarczy Ci czasu na obejrzenie wszystkich filmów tam zawartych. To są niekiedy setki godzin nagrań (bardzo cennych, ale czasochłonnych). Informacje zawarte w jednym filmie, powtarzają się w innych i tak człowiek siedzi i ogląda, i ogląda, i myśli: “to już widziałem, to już znam…”, i czeka, aż zobaczy coś nowego. Bez jakiegoś planu oglądania ciężko jest posuwać się dalej w postępach nauki.
I tu mała porada praktyczna dotycząca youtube. W prawym, dolnym rogu okna z filmem, znajduje się ikona zębatki. Kliknij w nią i ustaw sobie prędkość odtwarzania na 1,25x lub nawet na 1,5x. Łatwo przyzwyczaisz się do szybszego tempa, a oszczędzisz mnóstwo czasu przy dłuższych filmach.
Czy w takim razie youtube to zły wybór metody nauki?
Absolutnie nie! To świetna opcja, o ile będziesz pamiętać o tym, co wymieniłem powyżej. Wybieraj filmy mądrze, szczególnie, gdy masz mało czasu wolnego i wtedy ciesz się darmowymi treściami. Youtube jest doskonały do pogłębiania tego co już wiesz oraz szukania inspiracji i ćwiczeń. Dobrze jest zaplanować sobie systematyczne oglądanie jednego/dwóch filmów w tygodniu o tym, jak ktoś pracuje w Sketchup. W ten sposób łapiesz doświadczenie, utrwalasz wiedzę i uczysz się, jak ją wykorzystać.
A oto kilka wartościowych kanałów, które mogę tobie polecić, jeżeli swoją naukę chcesz oprzeć na filmach z youtube:
- ProgrupaTV – niewielki kanał polskiego, oficjalnego dystrybutora Sketchup – firmy Progrupa. Zaletą jest dobrze podana treść w polskiej wersji językowej.
- Archroju – kanał Roberta Juchnevica – także w języku polskim, dobrze i powoli tłumaczone, bardzo bogata biblioteka (dość długich) filmów,
- Sketchup – Oficjalny kanał Sketchup. Bardzo dużo solidnej treści w wersji angielskiej. W szczególności polecam raz na jakiś czas obejrzeć sobie tzw. Live. Jest to czasem nawet kilkugodzinna sesja na żywo, gdzie od podstaw rysowany jest wybrany przedmiot. Polecam obejrzeć chociaż raz – to wciąga! Oto link do przykładowego nagrania: https://www.youtube.com/watch?v=TjPxVHggYwI
- TheSketchupEssentials – Drugi angielskojęzyczny, jeden z najlepszych kanałów edukacyjnych prowadzony przez Justina Geisa. Tysiące filmów w każdym temacie. Również polecam!
- Sketchup – tak po prostu – a oto mój sketchupowy kanał. Jednak nie znajdziesz na nim rozbudowanych instrukcji wideo. Umieszczam tam krótkie filmy (tak wiem, youtube nie lubi krótkich filmów ? ), które są utrzymane w konwencji szybkiego poradnika. W każdym filmie pokazuję przykład, jak stworzyć model 3D prostego, realnego przedmiotu, który wpadł ci w okno gdzieś w sklepie lub na Pintereście. Celem tych filmów jest rozwijanie wiedzy i budowa doświadczenia zdobytego podczas mojego kursu Sketchup “Zamień ołówek na myszkę”.
To tyle co można by powiedzieć w skrócie o youtube. Przejdźmy teraz do następnych źródeł, gdzie można poznawać program Sketchup.
Nauka Sketchup z oficjalnych wideo-instrukcji programu
Jak każdy porządny producent – tak i Sketchup zadbał o użytkowników swoich programów i przygotował pakiet filmów instruktażowych. Jest to swoistego rodzaju instrukcja obsługi programu w wersji wideo, w której każdy przycisk programu został osobno omówiony.
Czasem warto tu zajrzeć, jeżeli chcemy w pełni poznać wszystkie funkcje ‘przypięte’ do danego narzędzia. Np. gdy znasz funkcję rysowania prostokątów, ale chcesz zobaczyć, co można z niej jeszcze wycisnąć – w tym miejscu znajdziesz dobre omówienie.
Jeżeli jesteś osobą początkującą ze Sketchup, to nauka poprzez oglądanie zasady działania każdego z narzędzi osobno, może być trochę nużąca, lub wręcz nudna. To trochę jak czytanie instrukcji obsługi. Osobiście preferuję bardziej dynamiczne formy szkoleń, niż takie typowo książkowe. Jednak warto znać to miejsce i czasem tam zajrzeć dla odświeżenia lub podniesienia poziomu swojej wiedzy.
Oto linki do polskiego i angielskiego zestawu instrukcji Sketchup:
http://pomoc.progrupa.com/support/solutions
Kursy Sketchup na internetowych platformach edukacyjnych z kursami online
Szkolenia i kursy online (w tym kursy Sketchup) przeżywają obecnie niezwykły rozkwit. Nie ma co ukrywać, że pandemia koronawirusa miała wielki wpływ na to, że wiele osób spróbowało i przekonało się do tej formy edukacji. W Europie i Stanach Zjednoczonych ten boom trwa w najlepsze od ponad dekady. W Polsce jeszcze raczkujemy, ale nie ma przeszkód technicznych, aby samodzielnie się przekonać i spróbować internetowych kursów Sketchup.
Polecam 2 zagraniczne platformy, które znam i z których korzystam.
https://www.udemy.com/
Obserwuj je, bo czasem można trafić na super promocję włącznie z tym, że otrzymasz darmowy dostęp do wybranych kursów.
Z typowo polskich platform zdarzyło mi się korzystać ze https://strefakursow.pl – przyjemna, wygodna obsługa i sporo ciekawych kursów w różnych tematach. Drugiego dużego portalu z kursami, czyli https://cgwisdom.pl nie miałem przyjemności przetestować, ale zakładam, że obie platformy są bardzo podobne.
Bardziej techniczne szkolenia z programów CAD znajdziesz też na https://bimv.pl. Oni sami określają swój obszar jako szkolenia dla inżynierów. Zajrzyj tam i zobacz, czy nie ma tam tematów, które ciebie bezpośrednio interesują.
W przypadku tego typu platform jest jedna podstawowa kwestia, o której należy pamiętać. Serwują one typowe, zautomatyzowane kursy online. Otrzymujesz dostęp do wybranego kursu, zawierającego najczęściej zestaw filmów wideo i uczysz się poprzez oglądanie i samodzielne ćwiczenia. Co jakiś czas musisz rozwiązać banalny quiz z 3-5 pytaniami (czysta formalność).
Duże platformy kursowe stawiają na sprzedaż dużej ilości kursów, w dobrej cenie. Z tego względu najczęściej nie masz dostępu do trenera ani nikogo, kogo można zapytać lub poprosić o pomoc, gdy coś jest niezrozumiałe. Uczysz się sam/-a przy użyciu zautomatyzowanego systemu do e-learningu. Kupując kurs nabywasz dostęp do dobrej jakości, uporządkowanego materiału i tyle się nauczysz, ile będziesz mieć motywacji (przy założeniu, że udało się dobrze dopasować program szkolenia).
Taki charakter kursu zapewnia większą efektywność nauki zarówno czasową (szybsze opanowanie umiejętności) jak i jakościową (większa szansa, że poznany zakres materiału jest wartościowy i kompletny na danym poziomie).
Oczywiście większość kursów online jest płatna, jednak gdy chłodno spojrzysz na cenę, to czy kwota 100zł – 200zł za wiedzę, która w ramach szkoleń stacjonarnych kosztuje 10x więcej to duża kwota? Jeżeli porównasz tą kwotę np. do wartości 1 tankowania samochodu – to możesz dojść do wniosku, że twój czas jest cenniejszy. Lepiej wykorzystać go na coś bardziej pożytecznego, niż spędzenie wielu godzin na naukę w ciemno.
Nauka Sketchup z autorskim kursem online
Celowo wydzieliłem z grupy dużych portali edukacyjnych, specjalizowane strony z autorskimi kursami online. To rozdzielenie wynika z jednej diametralnej różnicy między dużą, zautomatyzowaną platformą, a autorskim kursem online. Tak jak wspomniałem w poprzednim rozdziale – w pierwszym przypadku proces dostępu i udostępniania treści kursowych jest w pełni zautomatyzowany i nie masz w pakiecie opieki i wsparcia trenera.
W przypadku autorskich kursów online wygląda to trochę inaczej. Najlepiej będzie mi wytłumaczyć różnicę na własnym przykładzie. Jako twórca mikroplatformy edukacyjnej stworzyłem podobny system do nauki przez internet, jaki można spotkać na dużych platformach edukacyjnych. Uczysz się w zaciszu domowym, na własnym komputerze, samodzielnie decydując o czasie i tempie nauki. Korzystasz z materiałów wideo i dodatkowych poradników oraz realizujesz zadanie ćwiczenia.
Dodatkowo w standardzie autorskiego kursu online jest to, że nad przebiegiem nauki każdej osoby czuwa realny trener – najczęściej autor kursu. Jego zadaniem jest wspieranie uczestników w przypadku jakichkolwiek problemów oraz monitorowanie postępów. Wystawiając na koniec certyfikat ukończenia kursu, jego autor podpisuje się i zaświadcza własnym nazwiskiem i marką, że dany absolwent opanował określony zakres wiedzy. Z tego powodu każdemu poważnemu autorowi takiego kursu online zależy na najwyższej jakości obsługi i merytoryce treści.
2 rodzaje autorskich kursów online
Możesz spotkać się z dwoma rodzajami autorskich kursów online.
Pierwszy typ (intensywny), to kursy organizowane w ściśle określonym oknie czasowym. Uruchamiane są np. tylko 3 razy w roku i trwają kilka/kilkanaście dni. Na taki kurs trzeba zapisać się wcześniej i czekać aż się rozpocznie. W czasie szkolenia cała grupa uczestników spotyka się z trenerem na webinarach na żywo (ale przez internet) i bardzo intensywnie uczy się, współpracuje i ćwiczy pod opieką trenera.
Drugi rodzaj autorskich kursów online (swobodny) polega na tym, że możesz przystąpić do szkolenia w dowolnej chwili. W ten sposób realizowany jest kurs Sketchup “Zamień ołówek na myszkę”. Kolejne lekcje realizujesz w tempie i czasie dostosowanym do własnych potrzeb, jednak raz na jakiś czas, musisz poddać się ocenie przez realnego trenera, który oceni twoje postępy.
W moim kursie przesyłasz okresowo zadania domowe, które sprawdzam osobiście i daję indywidualne uwagi i pomagam, jeżeli jest taka potrzeba. Często chwalę, ale też zdarza mi się poprosić o poprawkę, jeżeli zauważę poważne błędy lub braki w wiedzy.
Mimo, że uczysz się zupełnie online w domu, to zawsze gdzieś z tyłu, na zapleczu jest ktoś, do kogo możesz zwrócić się o pomoc. A takich pytań jest sporo – od prostych, które rozwiązuję jednym zdaniem na messengerze, po bardziej skomplikowane, gdzie muszę poświęcić więcej czasu na pomoc.
Oba powyższe rodzaje kursów (intensywny i swobodny) mają wspólną cechę. Nie da się tego procesu w pełni zautomatyzować, zatem liczba uczestników będących w trakcie nauki musi być ograniczona, aby można było wszystkim pomagać. Z tego względu cena autorskich kursów online jest nieco wyższa niż typowych kursów internetowych. Jednak cały czas jest ona zdecydowanie bardziej atrakcyjna w porównaniu do stacjonarnych szkoleń.
Na liście sposobów na naukę programu Sketchup pozostała ostatnia opcja, która często traktowana jako rozwiązanie vipowskie.
Nauka Sketchup podczas kursów stacjonarnych lub z indywidualnym trenerem
Ostatnią możliwością nauki programu Sketchup są tradycyjne kursy stacjonarne i szkolenia indywidualne. Ten sposób nauki wymaga największych nakładów finansowych oraz dostępności w określonym czasie i miejscu. Są one organizowane w 2-3 dniowych panelach (np. weekendowo) i prowadzone w formie całodniowych wykładów i ćwiczeń.
Tego typu wyjazdowe szkolenia organizuje np. oficjalny dystrybutor programu w Polsce – firma Progrupa. Możesz sprawdzić na ich stronie ceny i terminarze szkoleń w poszczególnych miastach (https://szkolenia.progrupa.com)
Istnieją również profesjonalne szkoły projektowania wnętrz, które w swoim programie mają uwzględnioną naukę programów komputerowych tj. Sketchup. Jednak tu proponuję rozwagę. Musisz wiedzieć, że nauka projektowania wnętrz koncentruje się zupełnie na innych kwestiach niż techniczna obsługa programu komputerowego. Jeżeli w programie całego kursu projektowania wnętrz – nauka Sketchup zajmuje tylko kilka godzin lekcyjnych lub nawet 1 dzień, to nie możesz spodziewać się cudu, że po tym dniu zaczniesz tworzyć wnętrza 3D na komputerze. Znam kilka osób, które nie ukończyły szkoły projektowania wnętrz, właśnie z tego powodu, że nie poradziły sobie z obsługą programu.
Tak samo jak ochotnik na kursie ratownika WOPR musi umieć pływać (nikt na takim kursie nie uczy pływania), tak samo ty, jeżeli planujesz naukę w szkole projektowania wnętrz, to najpierw naucz się konkretnego programu. Tylko w ten sposób wykorzystasz w pełni okres w szkole wnętrzarskiej.
Jak można szybko nauczyć się programu Sketchup?
Musisz wiedzieć, że nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi dla wszystkich. Programy do modelowania 3D są o tyle specyficzne, że symulują przestrzeń trójwymiarową na płaskim ekranie komputera. Szczególnie na początku trzeba nauczyć się poruszania w tej przestrzeni za pomocą zwykłej myszki komputerowej, a to czasem przychodzi łatwiej – czasem trudniej.
Szybkość nauki i wybór odpowiedniej metody zależy:
- po pierwsze od twojego obecnego doświadczenia w pracy z komputerem i tego na ile swobodne masz do niego podejście,
- po drugie – od celu nauki i twoich oczekiwań co do końcowych umiejętności. Czy chcesz poznać ten program wyłącznie hobbystycznie, czy też masz związane z nim plany zawodowe? Czy chcesz nauczyć się go w 3 dni, a może planujesz zrównoważony rozwój przez dłuższy czas?
Niestety, tego programu nie nauczysz się w 3 dni, ani nawet w tydzień. Sketchupa można uczyć się samodzielnie z filmów na youtube, ale z pewnych względów niektórzy wybierają jednak płatne kursy, czasem z trenerem w tle. Jeżeli zależy ci na końcowym sukcesie w nauce, a nie tylko na spędzeniu kilku godzin przed komputerem oglądając filmy, to musisz odpowiedzieć na 2 ważne pytania.
Pytanie nr 1 – Jak oceniasz codzienną swobodę pracy z komputerem?
Oto 4 możliwe odpowiedzi (możesz kliknąć w pasującą do Ciebie, aby przejść do omówienia):
Opcja A: Mam respekt wobec komputera – jestem za słaba/-y technicznie na kurs sketchup
Dla mnie jako trenera, to ulubiony przypadek, który daje największe wyzwanie i emocje :). Można go porównać do świeżo upieczonego kierowcy, gdzie obsługa komputera to jazda samochodem w pobliżu domu, a kurs sketchup to wyprawa na drugi koniec Polski. Taki kierowca korzysta już z auta, ale cały czas czuje stres, lub ma poczucie niepewności.
Taka osoba jest bardzo wrażliwa na każde niepowodzenie i często nie wierzy w swoje siły. Czasem nawet drobny problem sprawia, że nauka zostaje przerwana. Zdarza się, że taka osoba niejednokrotnie podejmuje samodzielną próbę poznania programu Sketchup, jednak dochodzi do pewnej granicy wiedzy, której nie jest w stanie przeskoczyć. Na końcu zawsze stwierdza: “wiedziałem/-am, że to nie dla mnie”.
Jednak przyczyna tego niepowodzenia tkwi w metodzie nauki, a nie w tobie lub programie Sketchup. U takich osób nauka musi być podzielona na małe porcje, które są dawkowane w sposób usystematyzowany. Absolutnie należy unikać wszelkich zbędnych wycieczek z tematami w bok.
Niezwykle istotny jest język komunikacji – koniecznie musi być prosty, pozbawiony skrótów myślowych i nieznanych zwrotów technicznych. To bardzo trudne zadanie dla nauczyciela , który przywykł do branżowego słownictwa, aby mówić prostymi słowami. Oczywiście warto poznać język użytkowników sketchup – nie da się od tego uciec. Ja osobiście, staram się wprowadzać zwroty typowo ‘sketchupowe’ w sposób świadomy, pojedynczo, kilkakrotnie powtarzając i przypominając ich znaczenie.
Jeżeli ten opis pasuje do twojej osoby, to najlepszym wyborem dla ciebie jest kurs Sketchup z uporządkowanym nauczaniem według zaplanowanego harmonogramu. Nie rzucaj się na głęboką wodę i nie szukaj kursów, które obiecują naukę od podstaw po mistrzostwo świata. Najlepiej podzielić naukę na kilka etapów, opanować podstawy i potem je rozwijać. Pamiętaj: najważniejsze są fundamenty!
Przy okazji zachęcam cię też do lektury przy kawie innego artykułu, gdzie opisałem najważniejsze, moim zdaniem, cechy dobrego kursu lub szkolenia.
Opcja B: Używam swobodnie komputera do prostych zadań. Raczej poradzę sobie z nowym programem lub kursem Sketchup
Osoby z tej grupy reprezentują najczęściej pokolenie internetowe, które korzysta z komputera bez większego problemu na poziomie podstawowym. Jednak gdy wydarzy się coś niespodziewanego, wyskoczy jakieś okno z nietypowym komunikatem, lub trzeba zainstalować nową aplikację, pojawia się dyskomfort. Czasami potrzebna jest pomoc drugiej osoby.
Stosując znowu analogię do kierowców – są to osoby, które jeżdżą samochodem w miarę swobodnie, ale pod maskę już nie zaglądają i uzupełnienie oleju silnikowego może być problemem.
Jeżeli ta opcja pasuje do ciebie i jesteś osobą w miarę samodzielną, to masz większy wybór w doborze optymalnego kursu Sketchup. Nie potrzebujesz precyzyjnego tłumaczenia szczegółów, gdyż istnieje mniejsze ryzyko, że mały problem spowoduje przerwanie nauki. Cały czas warto moim zdaniem oprzeć się na uporządkowanym charakterze szkolenia, ale spokojnie poradzisz sobie z użytymi pewnymi skrótami myślowymi lub niezbyt nasilonym językiem branżowym. Ta grupa osób także najchętniej korzysta z bezpłatnych treści youtube, gdyż uważają, że prędzej czy później wszystkiego można nauczyć się samodzielnie – wystarczy trochę poszukać.
Jeśli masz dużo czasu i nie masz ram czasowych na naukę – to korzystaj z youtube i bezpłatnych treści. Natomiast jeżeli lubisz uczyć się wg pewnego planu, to jednak zalecam znalezienie kursu podstawowego lub średniozaawansowanego, a po ich zrealizowaniu zgłębianie wiedzy w sposób samodzielny.
Opcja C: Całkiem nieźle posługuję się komputerem nie tylko do prostych zadań. Znam więcej programów niż tylko przeglądarkę internetową.
Te osoby można porównać do kierowców, którzy swobodnie jeżdżą samochodem i jednocześnie typowe czynności eksploatacyjne nie sprawiają im problemu. Z wymianą koła lub pióra wycieraczki też sobie poradzą.
Jeżeli klasyfikujesz się w tej grupie to prawdopodobnie lubisz pracować z komputerem. Chętnie poznajesz różne programy i lubisz rozwijać swoje umiejętności. Gdy dowiesz się, że istnieje aplikacja, która może pomóc ci w życiu lub przyspieszyć pracę – instalujesz ją i samodzielnie poznajesz. Potocznie można określić cię jako osobę “ciekawą komputerów i wykorzystania ich możliwości”.
Takie osoby również chętnie korzystają z darmowych treści szkoleniowych, a dodatkowo bardzo dobrze je chłoną. Wykorzystują swoją ogólną wiedzę z innych programów i dzięki temu łatwiej przyswajają nowości. Łatwość skakania po internecie i wyszukiwania konkretnych rozwiązań na konkretny problem sprawia, że bezpłatne materiały szkoleniowe są ciekawą i często skuteczną formą poznania tematu. Dużo zależy od osobistych preferencji – np. umiejętności klasyfikowania dobrej treści od złej, przydatnej od nieprzydatnej, czy też umiejętności organizowania własnej nauki w sposób systematyczny. Moim zdaniem youtube w takiej sytuacji jest bardzo pomocny i pozwala szerzej zgłębić materiał i całkiem sporo się nauczyć.
Niestety problemem u tego typu osób jest to, że całą wiedzę, którą się posługują zdobyli samodzielnie, czasami bez gruntownego poznania prawidłowych podstaw (typowy samouk). Może to skutkować wykorzystaniem tylko znikomej części wszystkich możliwości programu (wielki program wykorzystywany tylko w 20%), lub użytkowaniem programu w sposób niezgodny z jego filozofią, co najczęściej powoduje problemy przy bardziej rozbudowanych projektach.
Tu decyzja o sposobie nauki powinna wynikać z odpowiedzi na drugie pytanie, czyli jaki jest cel nauki, ponieważ masz duże możliwości skutecznego pozyskiwania wiedzy z materiałów poszatkowanych (niepoukładanych).
Opcja D: Jestem specjalistką/-tą w co najmniej jednym programie do grafiki 2D lub 3D. Kurs Sketchup to dla mnie kolejny krok w rozwoju.
Ta ostatnia grupa to specjaliści, którzy znają zasady poprawnego modelowania z innych programów, w których być może pracują na codzień. Ich celem jest nauczyć się nowego narzędzia. Te osoby są bardzo samodzielne, wiedzą czego szukają i wiedzą jak zadawać pytania.
Bardzo łatwo poznają nowe programy w oparciu o posiadane doświadczenia. Czasem te doświadczenia przeszkadzają, gdyż ucząc się nowego narzędzia szukają identycznych funkcji, znanych z poprzednich programów. Czasem też przyzwyczajenia są trudniejsze do zwalczenia i ucząc się nowego programu, takie osoby negatywnie oceniają nowe funkcjonalności, tylko dlatego że są inne/nieznane, ale niekoniecznie gorsze.
Jeżeli pasujesz do tego profilu to może się zdarzyć, że internet nie jest wystarczający do rozwoju. Potrzebujesz dostępu do wiedzy specjalistycznej, którą nikt już nie dzieli się bezpłatnie w internecie. Możesz ją zdobyć wyłącznie na płatnych szkoleniach organizowanych przez specjalistów – praktyków. W tej sytuacji mniej istotna jest umiejętność przekazywania wiedzy przez nauczyciela, a zdecydowanie bardziej liczy się jego doświadczenie.
Musisz wiedzieć, że bardzo trudno uczy się takie osoby na początku ich drogi ze Sketchup. Bardzo szybko próbują one tworzyć w programie skomplikowane formy i wyszukują zaawansowanych funkcji, a jeszcze nie opanowały podstaw programu i odmiennej filozofii pracy w Sketchup. Ciężko jest wyhamować pęd do szybkiego opanowania całego materiału za jednym razem.
Czasem pierwsze podejście do nauki kończy się fiaskiem, gdy projekt stworzony “na szybko”, z błędami popełnionymi na początku, rozsypuje się w fazie końcowej. Takie projekty nazywam “Zrobiony i nie ruszaj” (w domyśle: “jak ruszysz jakąś kreskę to np. połowa powierzchni zniknie”). W takiej sytuacji specjalista musi poczuć problem na własnej skórze i wtedy, przy drugim podejściu, jest już łatwiej zyskać uwagę słuchacza :).
Pytanie nr 2 – Dlaczego chcesz nauczyć się programu Sketchup?
W pierwszym pytaniu ustaliliśmy twoją biegłość w obsłudze komputera. Teraz zastanów się nad celem i motywacją do nauki.
Cel A: Hobbystycznie – realizacja pasji i wizualizacja własnych pomysłów
W tej sytuacji czas nauki gra drugorzędne znaczenie i warto skupić się na systematyczności. Na pewno twoja chęć zaprojektowania pokoju, już tu i teraz jest bardzo duża, jednak postaraj się nie iść na skróty. Zaplanuj sobie, że codziennie obejrzysz jakiś film na youtube, lub zrealizujesz 1-2 lekcje z zakupionego kursu Sketchup. To drugie rozwiązanie pozwala ci na bieżąco kontrolować proces nauki. Wiesz ile zostało do końca, czego już się nauczyłaś/-eś, a co jeszcze przed tobą.
W Sketchup niezwykle ważne jest zrozumienie podstaw. Poświęć dużo czasu na początku, na zrozumienie filozofii jego działania i podstawowych narzędzi (np. skrótów klawiaturowych czy obsługi myszy). Może przez to na starcie będzie trochę nudniej i nie od razu zaprojektujesz pałac, ale później będziesz w stanie realizować także bardziej złożone projekty, niż tylko proste, puste ściany. Dodatkowo, jeżeli dobrze nauczysz się podstaw, to łatwiej będziesz formułować pytania i wyszukiwać rozwiązania problemów. W przypadku, gdy nie korzystasz z żadnego kursu Sketchup, a opierasz się na filmach z youtube, to znając dobrze podstawy programu więcej z nich wyciągniesz i zrozumiesz.
Cel B: Mam konkretną potrzebę (np. projekt kuchni) i chcę zrealizować ją w Sketchup
W tej sytuacji może się okazać, że masz niewiele czasu na naukę, bo remont jest za tydzień. Nauka Sketchup to świetny pomysł, bo pomaga on zaplanować zarówno wygląd końcowy jak i np. zakupy materiałów budowlanych. Niestety, jeżeli dopiero teraz chcesz nauczyć się Sketchup, a remont tuż, tuż – to nie zdążysz i zmarnujesz czas.
Sketchup to nie jest program, w którym po 2 kliknięciach są ściany, a w kolejnych trzech wstawia się okna i drzwi. Tego typu potrzeby realizują proste planery, takie jak Ikea Planner, Home Styler, Planer LeroyMerlin czy mnóstwo innych. Są one łatwe, lekkie i przyjemne i bez specjalnego przeszkolenia, można stworzyć wnętrze w kilkanaście minut. Ponieważ nie są to programy do projektowania, tylko do ustawiania gotowych mebli z biblioteki, to bardzo często nie da się w nich zrealizować twojego, konkretnego pomysłu. Zawsze coś brakuje w bibliotece modeli, albo sam program jest zbyt prosty, aby zrobić dokładnie to co masz w głowie. Celem planerów najczęściej jest przekonanie ciebie do zakupów wyposażenia w danym sklepie i nie warto ich traktować jako narzędzia do realizacji twojego głównego celu, jakim jest nauka projektowania 3D.
Projektowanie zaczyna się wtedy, gdy masz pełny wpływ na kształty, kolory i konstrukcję w projekcie. Takim programem jest Sketchup, jednak wymaga on więcej czasu, aby opanować go na poziomie zadowalającym. Na pewno jego nauka daje wielką frajdę i niesamowicie wciąga.
Istnieją kursy online, które skupiają się właśnie na realizacji konkretnego projektu np. kuchni lub łazienki. Jeżeli znasz już jako tako podstawy programu to jest szansa, że dzięki takiemu kursowi będziesz w stanie ekspresowo przygotować się do projektu własnego wnętrza. Ale jeżeli nie wiesz nic o programie – nie zakładaj sukcesu w tydzień. Warto pomyśleć już teraz o systematycznym rozwoju (patrz Cel A) i wykorzystaniu Sketchup przy następnym remoncie ?
Podsumowując – jeżeli chcesz zrealizować konkretny projekt w Sketchup, musisz założyć na naukę więcej czasu. Ile? Choć to bardzo indywidualna sprawa, to uśredniając twierdzę, że wystarczy od 10 do 20 dni, godzina dziennie z dobrym przewodnikiem lub kursem. Czy to dużo? To zależy. Jak dziś zaczniesz działać to za 2 tygodnie będziesz tworzyć już pierwsze, jeszcze kanciaste, ale wartościowe projekty. Tylko trzeba zacząć działać, a nie tylko myśleć.
Cel C: Projektowanie wnętrz 3D w Sketchup to mój pomysł na przyszłość na zamianę pasji w zawód.
Planując uczyć się Sketchup, by w bliższej lub dalszej przyszłości, rozwinąć tą umiejętność w płatną pracę, nie widzę innej opcji jak zainwestować w płatne kursy. Twierdzę tak, ponieważ w obecnych czasach internetowy kurs sketchup kosztuje tyle, co sukienka czy buty, a otrzymujesz sprawdzony i kompletny materiał szkoleniowy. Czas zaoszczędzony na przeszukiwaniu darmowych filmów z youtube, wykorzystaj bardziej praktycznie.
O ile w celach hobbystycznych, wydawanie pieniędzy na naukę jest zwykłym kosztem w budżecie domowym, o tyle płacenie za szkolenie, które ma nas rozwinąć zawodowo, to jest inwestycja w siebie. Jeżeli ktoś kiedyś ma płacić za efekty Twojej pracy, to musisz być pewna/-y, że wykonujesz ją dobrze, efektywnie i tak jak powinno się to robić. Zorganizowane kursy i szkolenia powodują, że nabywasz wiedzę w sposób usystematyzowany i według pewnego programu. Masz motywację, wsparcie trenera (o ile korzystasz z ofert autorskich kursów online) i gwarancję poznania pewnego zakresu wiedzy na określonym poziomie.
Bardzo trudno jest samodzielnie dobierać materiał i stworzyć własny program szkoleniowy, jeżeli dopiero chcesz się czegoś nauczyć. Dlatego w tym przypadku namawiam do przemyślenia i skorzystania z płatnej edukacji.
Podpowiem Ci jednak jeden praktyczny trik:
Jeżeli bardzo nie chcesz, lub nie masz środków finansowych na zakup kursu Sketchup, to możesz połączyć dobrą praktykę, z bezpłatną nauką. Wyszukaj sobie ciekawy kurs, zapoznaj się z jego programem (najlepiej zapisz go na swoim komputerze) i ucz się wg tego harmonogramu. Przykładowo program mojego kursu znajdziesz tu: “Zamień ołówek na myszkę – program kursu”. Z grzeczności nie wypada, żebym podawał linki do innych kursów, ale na pewno jesteś w stanie wyszukać wiele innych programów szkoleń.
W ten sposób możesz uczyć się za darmo, jednak w sposób usystematyzowany. Pamiętaj, że najmniej efektywna jest nauka chaotyczna, oparta na losowo znalezionych filmach w internecie.
Cel D: Nauka programu Sketchup to rozszerzenie moich obecnych kompetencji zawodowych.
Osoby z tak postawionym celem najczęściej doskonale radzą sobie z komputerem i na pierwsze pytanie o swobodę jego obsługi, wybrały ostatnią opcję – opcję D. Jeżeli należysz do tej grupy i zależy ci na szybkim poznaniu programu, to polecam zacząć od kursów sketchup na poziomie średniozaawansowanym, a ewentualne braki nadrobisz samodzielnie wraz z youtube. W przypadku osób pracujących zawodowo, zakup kursu można wrzucić w koszty firmy i tym bardziej, nie będą one rujnujące dla budżetu firmowego.
Jeśli jesteś taką osobą, to nie mam obaw, aby polecać ci kursy, które obejmują szerszy program nauczania (np. “Sketchup od podstaw do wizualizacji fotorealistycznych” w jednym kursie). W tego typu szkoleniach zakłada się pewne doświadczenie uczestników. Nauka odbywa się w dość dużym tempie i nie skupia się na szczegółach. Osoba doświadczona, znająca inne programy, będzie w stanie albo dopowiedzieć sobie brakujące treści, albo samodzielnie wyszukać rozwiązania w internecie. Oczywiście wymaga to więcej samodzielności, ale na koniec, dzięki tylko jednemu lub dwóm kursom, zdobędzie zaawansowany zakres umiejętności.
Podsumowanie
Podsumowując cały artykuł – zachęcam Cię do przeanalizowania własnych potrzeb i zastanowienia się nad swoim obecnym stanem wiedzy i zapałem. Odpowiedz sobie na pytania zawarte w tekście, poczytaj o wadach i zaletach różnych form nauki i spróbuj dopasować od samego początku, najlepszą ścieżkę. Jeżeli źle wystartujesz, to albo się zniechęcisz, albo będziesz kilkukrotnie powtarzać te same rzeczy. Czas jest czymś, czego nie można kupić. Jeżeli masz go mało, a zależy Ci na sukcesie i zrealizowaniu marzenia o projektowaniu 3D wnętrz, to spójrz chłodnym okiem na temat własnej edukacji.
Jeżeli dopiero rozpoczynasz przygodę ze światem projektowania 3D, to zapraszam Cię do grona uczestników mojego autorskiego kursu online “Zamień ołówek na myszkę”. Otrzymasz dobrze uporządkowaną wiedzę, przekazywaną niezwykle prostym, zrozumiałym językiem. Czy wiesz, że nic nie ryzykujesz kupując ten kurs? Rozpocznij go, a jeżeli nie spodoba ci się, możesz w ciągu 10 dni zrezygnować i dostaniesz 100% zwrotu pieniędzy.
Niezależnie od tego czy nasze drogi się spotkają czy też nie – świat projektowania 3D jest pasjonujący i niezwykle wciągający. Zachęcam cię do jego zgłębiania. Jeżeli masz jakieś pytania do mnie to zapraszam do kontaktu. Jak mogę to pomogę.
Chętnie poznam też Twoją historię o udanych lub nieudanych próbach poznania programu Sketchup. Być może istnieje jeszcze inny poziom znajomości komputerów, niż wymienione przeze mnie w artykule? A może są inne cele, które motywowały Cię do poznania tego programu? Zachęcam do komentowania.
A tymczasem – miłego sketchupowania!
Tomasz Rohde
tomaszrohde.pl
6 komentarzy
Ja oprócz kursów polecam Korepetycje ze Sketchup indywidualne. To doskonałe uzupełnianie Pana kursu i dopięcie wiedzy na ostatni guzik. Pozdrawiam Panie Tomku i dzięki za artykuł.
Co Pan myśli o programie 3ds max?
Tak, jak ktoś może to korepetycje indywidualne to najbardziej dopasowany do potrzeb sposób nauki (jeżeli trafi się na dobrego trenera 🙂 ). Sam osobiście udzielałem korepetycji gdy jeszcze miałem na to czas i o pandemii nikt nie słyszał. Jednak ze wszystkich możliwych opcji – najważniejsze jest własne samozaparcie, dobra motywacja i samodzielne ćwiczenie po nauce! Bez ćwiczeń żaden trener i żaden kurs nie pozwoli opanować w praktyce projektowania 3D 🙂 Pozdrawiam i dziękuję za komoentarz!
Anno, niestety nie potrafię za dużo powiedzieć, ponieważ nie korzystam i nie znam tego programu. Jest to bardzo zaawansowane środowisko do projektowania 3D – nie jestem przekonany czy jego możliwości nie przerastają potrzeb w dziedzinie projektowania wnętrz. Aplikacja wymagająca dużego doświadczenia, znacząco kosztowna więc dużo zależy od planów zawodowych.
Witam, napisał Pan na początku artykułu, że istnieje wersja darmowa Sketchup do użytku prywatnego. Czy jest to klasyczna wersja, która zawiera wszystkie elementy? Uczyłam się na kursie na Sketchup 2018 i chciałabym dalej poćwiczyć pracę w programie.. W jaki spoóśb można pobrać tę wersję, aby jeszcze samemu na własną rękę nauczyć się dobrze Sketchupa ?
Tak Kasiu, to jest klasyczna wersja, nie ma w niej bardziej zaawansowanych funkcji tj. np. komponenty dynamiczne czy narzędzi do matematycznego łaczenia/dzielenia brył (Solid Tools), ale poza tym jest w pełni funkcjonalny. Ograniczeniem jest właśnie wspomniany użytek prywatny – czyli nie należy stosować jej komercyjnie, co jest jak najbardziej słuszne :). Pobrać można ją np. ze strony Sketchup.com: https://www.sketchup.com/download/all (wcześniej trzeba założyć konto lub się zalogować, jeżeli takowe posiadasz). Dobry pomysł, aby wrócić do Sketchup :).
Pozdrawiam