

Co to jest Sketchup i do czego można go wykorzystać?
Co to jest Sketchup?
Sketchup jest to program komputerowy przeznaczony do modelowania w przestrzeni 3D dowolnie złożonych, trójwymiarowych brył na ekranie komputera. Program ten znajduje zastosowanie w:
- projektowaniu wnętrz,
- dużej i małej architekturze,
- meblarstwie,
- projektowaniu na potrzeby druku 3D.
Wikipedia rozwija tą definicję w bardzo wymowny sposób:
SketchUp – program komputerowy CAD, służący do modelowania trójwymiarowego dla początkujących, profesjonalistów, architektów oraz projektantów gier.
źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/SketchUp
To jedno zdanie mówi bardzo wiele. To program dla wszystkich. Wraz ze Sketchup rozpoczęła się era otwartego i łatwego dostępu do projektowania 3D dla każdego, nie tylko dla architektów czy zawodowych grafików. Dzięki temu, że program od zawsze był niezwykle intuicyjny oraz przez lata całkowicie darmowy to stał się niezwykle popularny wśród amatorów projektowania wnętrz. Narodziła się społeczność w postaci zaangażowanych fanów, edukatorów oraz grup dyskusyjnych. W następstwie tego, zaczęły masowo powstawać niezliczone materiały instruktażowe na temat tego programu.
Sketchup przez lata rozwijany był pod nazwą Google Sketchup, aż do wersji oznaczonej cyfrą 8 (Google Sketchup 8). Google udostępnił go bezpłatnie całej społeczności, która zaczęła współuczestniczyć w tworzeniu najbardziej dokładnej, trójwymiarowej mapy świata, czyli Google Earth. W tamtych latach program niezwykle się rozwinął i został dostosowany tak, aby każdy amator był w stanie stworzyć trójwymiarowy fragment swojej okolicy. Tak wyglądała historia powstawania trójwymiarowych map google.
Później okazało się, że program jest także niezwykle przydatny w projektowaniu i urządzaniu wnętrz i w tym kierunku poszedł główny rozwój w kolejnych latach. W 2012 roku Google sprzedał Sketchupa firmie Trimble Inc, zmienił się sposób numeracji i najnowsza wersja programu to SketchUp Pro 2020.
W tym artykule chcę jednak pokazać, że sketchup to nie tylko program do projektowania wnętrz. Jest to niezwykle uniwersalny program i każdy członek rodziny może wykorzystywać do własnych celów.
Zastosowanie programu Sketchup w praktyce
Projektowanie wnętrz 3D w Sketchup
To jedno z najpopularniejszych zastosowań tego programu. Po opanowaniu podstaw pracy w Sketchup można za jego pomocą, sprawnie zamodelować np. trójwymiarowy projekt pokoju, a następnie ustawiać w nim meble, malować ściany czy projektować oświetlenie. Planując remont mieszkania lub pojedynczego pomieszczenia, warto najpierw przysiąść i wykonać symulację różnych koncepcji na komputerze. Dzięki temu oszczędzasz czas i pieniądze. Dodatkowo, możesz pokazać swój pomysł innym osobom, aby np. przedyskutować i dopieścić szczegóły, zanim wykonasz pierwsze burzenie rozpoczynające remont.
Sketchup przydaje się także od strony praktyczno-budowlanej. Dzięki niemu szybko obliczysz powierzchnie paneli podłogowych, ścian do malowania lub długość listew przypodłogowych. Oczywiście w odwzorowanym na komputerze modelu mieszkania możesz także łatwo pomierzyć odległości pomiędzy elementami wyposażenia i zweryfikować je pod kątem ergonomii.
Gdy już nabierzesz doświadczenia i trochę wyższych umiejętności, możesz w tym samym programie przygotować fotorealistyczne wizualizacje przedstawiające konkretną scenę (ujęcie pomieszczenia). Służą do tego płatne (np. V-Ray) lub bezpłatne (np. Twilight Render) dodatki do programu Sketchup.
Mała architektura i ogrody w Sketchup
To drugi obszar wykorzystania programu Sketchup, który budzi duże zainteresowanie użytkowników, w tym zawodowych projektantów terenów zielonych. Sketchup ma funkcje pozwalające na dowolne modyfikacje kształtu terenu (górki, wgłębienia) oraz bogatą bibliotekę drzew, krzewów, wyposażenia ogrodowego i małej architektury. Przy odrobinie wprawy, można z gotowych klocków szybko stworzyć niezwykłe projekty tarasów, ogrodów czy nawet parków.
Projekty domów i całych osiedli w Sketchup, czyli duża architektura
Na początku artykułu opisałem krótko historię Google Sketchup i czasy, gdy jego głównym zastosowaniem było modelowanie domów, budynków użyteczności publicznej, osiedli i architektury całych miast. Od tamtego czasu program znacząco się rozwinął i obecnie pozwala także na tworzenie dokładnych projektów domów wraz z ich otoczeniem, nawet przez osoby bez dużego doświadczenia w modelowaniu.
Dodatkowo w programie znajdują się funkcje, które pozwalają ustawić dom w konkretnej lokalizacji geograficznej i symulować pozycję słońca i cieni o różnych porach dnia i roku. Sketchup to naprawdę uniwersalny i profesjonalny kombajn do projektowania.
Meble i akcesoria w Sketchup
Sketchup jest także popularny i wykorzystywany przez majsterkowiczów i zawodowych rzemieślników do projektowania mebli, szczególnie wykorzystujących drewno, metal lub szkło. Pozwala na przeniesienie koncepcji, która rodzi się w głowie, na ekran komputera w celu dopracowania jej szczegółów. Następnie model trójwymiarowy można zamienić na zestaw technicznych rysunków płaskich, opisujących poszczególne elementy konstrukcyjne. Taki przebieg procesu realizacji pomysłów daje większą swobodę w testowaniu koncepcji, zdecydowanie obniża koszty i skraca czas od idei do fizycznego produktu.
Części konstrukcyjne, hobby, zabawki projektowane w Sketchup
Sketchup jest wykorzystywany do projektowania przeróżnych form i kształtów, które potem stanowią dzieło samo w sobie (grafiki 3D), są drukowane na drukarkach 3D (takich drukarkach do drukowania z plastiku, tu możesz zobaczyć krótki film z realizacji takiej części), albo stanowią wzór do wykonania fizycznego przedmiotu (np. karmnika ? )






Czasem potrzeba więcej doświadczenia i umiejętności, a czasem wystarczy wpaść na dobry pomysł – techniki modelowania są takie same, niezależnie od tego czy rysujemy dom czy wspomniany karmnik ?
Inne obszary zastosowań programu Sketchup
Powyższe to tylko grupa najpopularniejszych obszarów, gdzie modelowanie 3D przydaje się w praktyce. Można do tego dodać całą dziedzinę kreowania rzeczywistości wirtualnej, modelowania organicznego (czyli rzeźbienia kształtów naturalnych, postaci, roślin lub zwierząt). W ostatnim czasie, ktoś zaprojektował w sketchup i udostępnił wszystkim, model przyłbicy ochronnej dla personelu medycznego, która zabezpiecza przed wirusem COVID-19. Był to gotowy model przeznaczony do wydruku na drukarce 3D.
Ja osobiście, często wykorzystuję modelowanie 3D do ulepszania mojego bezpośredniego otoczenia. W ten sposób powstały takie przedmioty użyteczne w domu, jak:
- Uchwyt na szczoteczki do zębów z pierwszymi literami imion:
- Zabezpieczenie drzwiczek w łazience przed obijaniem o prysznic
- Haczyk do ręczników dopasowany do szczeliny w osłonie grzejnika
1. Uchwyt na szczoteczki do zębów z pierwszymi literami imion




2. Zabezpieczenie drzwiczek w łazience przed obijaniem o prysznic
3. Haczyk do ręczników dopasowany do szczeliny w osłonie grzejnika




Jedna z uczestniczek mojego kursu Sketchup “Zamień ołówek na myszkę” wykorzystała Sketchup do wytłumaczenia dziecku zadania z matematyki i sprawdzenia poprawności jego rozwiązania. To się nazywa fantazja ?
Podsumowanie
Zwróć proszę uwagę, że w całym tym artykule piszę tylko o jednym programie – programie Sketchup. To co odróżnia ten program od innych specjalistycznych, inżynierskich aplikacji CAD to to, że jest niezwykle prosty w obsłudze, nie ma tysiąca przycisków na ekranie, jest bezpłatny do zastosowań niekomercyjnych i każdy w rodzinie znajdzie w nim coś dla siebie.
Czasem żartuję sobie, że ze Sketchup łączy pokolenia. Z tego samego programu może korzystać:
- żona/mama do urządzenia pokoju dzieci,
- mąż/ojciec do planowania przeróżnych konstrukcji technicznych lub mebli,
- babcia z dziadkiem do projektowania ogródka,
- dzieci – odkrywając w Sketchup zabawę rozwijającą wyobraźnię przestrzenną.
Wyobrażam sobie taką rodzinkę siedzącą przy wieczornej kolacji, gdzie dziadek z synową omawiają projekt ogródka z oczkiem wodnym, a w tym czasie mąż rozpracowuje rozmieszczenie półek i szuflad w zabudowie wnęki, w pokoju na piętrze (pod czujnym okiem babci). To byłby niezwykły widok, ale przecież zupełnie możliwy, patrząc na zakres możliwości i zastosowań programu Sketchup :).
Zachęcam Cię do poznania tego programu i propagowania wiedzy o nim wśród rodziny i znajomych. Może okazać się, że wiele osób w twoim otoczeniu zna Sketchup i chętnie podzieli się swoim doświadczeniem.
Zobacz też na moim blogu przykład, jak w prosty sposób wykonać model okrągłego zegara z Ikei z fikuśnymi wcięciami. Jest to na pewno ciekawy materiał edukacyjny.
Miłego sketchupowania i do zobaczenia gdzieś w sieci!