Czy program Sketchup jest darmowy?
Aktualizacja: 28-10-2020
Sketchup – koniec licencji wieczystej
Od 1 listopada, 2020 nie będzie można już kupić Sketchup Pro w tzw. licencji wieczystej (na własność).Jedynym dostępnym sposobem korzystania komercyjnego będzie subskrybcja, czyli po polsku – abonament roczny, 2- lub 3-letni. Na razie koszty subskrybcji są dość wysokie i 3-letnia subskrybcja to koszt dotychczasowej licencji wieczystej! Miejmy nadzieję, że te ceny zostaną urealnione.
Nadal można pobrać bezpłatną wersję starszą, bez ograniczeń czasowych tzw. Sketchup Make 2017 i na niej szlifować swoje umiejętności (wyłącznie do użytku niekomercyjnego).
Wracając jednak do głównego tematu. Poprawna nazwa programu to Sketchup (od “sketch” z ang. szkic), a nie sketup, jak często można zobaczyć. Pamiętaj o tym, gdy szukasz informacji i poradników o programie.
Sketchup to obecnie najpopularniejszy program do trójwymiarowego projektowania wnętrz na ekranie komputera. Udostępniony kiedyś przez Google, bardzo szybko wspiął się na szczyt, dzięki jego możliwościom oraz prostocie działania. W 2012 r został sprzedany firmie Trimble Inc. i wtedy pojawiły się także płatne wersje.
Program Sketchup zawsze posiadał jakąś wersję bezpłatną, bo to ona historycznie zapewniła mu taką popularność. Tak jest i teraz, chociaż informacje o tych wersjach nie są mocno akcentowane na oficjalnych stronach. Obecnie dostępne są aż 3 warianty pozwalające na bezpłatne korzystanie z programu Sketchup. Wszystkie te wersje łączy ograniczenie dotyczące wykorzystania go wyłącznie do zastosowań niekomercyjnych. Poznajmy zatem szczegóły.
Gdy zaczniesz szukać dokładniejszych informacji o wersjach to jestem przekonany, że zagubisz się w gąszczu różnych opcji. Kiedyś było prościej. Istniała jedna wersja płatna, jedna bezpłatna i na tym koniec. Teraz dla dobra użytkownika masz wersje:
bezpłatne, płatne, licencje wieczyste, subskrybcje, wersje na windows i mac, różne opcje językowe, wersje studenckie, sieciowe, upgrade, box, studio, support…
Naliczyłem ponad 20 opcji tylko pod pozycją “SketchUp Pro 2020“. Czas to uporządkować.
Czym różnią się między sobą wersje Sketchup?
Żeby połapać się w mnogości tych opcji najlepiej będzie zacząć od małego rysu historycznego. Na początku był Google SketchUp, który rozdzielił się na 2 wersje: SketchUp Make i SketchUp Pro. Potem było już tylko trudniej…
Sketchup Make
Ten Sketchup jest darmowy bez żadnych ograniczeń czasowych, pod warunkiem użytku niekomercyjnego. Jego funkcjonalność i możliwości projektowania niewiele ustępują płatnemu odpowiednikowi, czyli wersji SketchUp Pro.
Najnowsza wersja wydana została w 2017 roku, dlatego nazywa się SketchUp Make 2017 i cały czas jest dostępna do pobrania na oficjalnych stronach. To jest najlepsza wersja do rozpoczęcia przygody z projektowaniem 3D na komputerze. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej o jej cechach i właściwościach przeczytaj ten artykuł.
SketchUp for Web
SketchUp for Web to “następca” SketchUp Make. Jest to druga opcja do darmowego wykorzystania lub nauki programu. Jego przewagą nad poprzednikiem miało być to, że nie wymaga instalacji na komputerze. Uruchamia się go w przeglądarce internetowej i dostępny jest pod adresem https://app.sketchup.com. Jego wygląd dość mocno odbiega od tradycyjnego SketchUp instalowanego na komputrze, jednak fundamenty pracy w tym programie są takie same.
Istnieje kilka wersji SketchUp for Web. Wersja bezpłatna posiada znaczące ograniczenia względem zarówno Sketchup Make jak i pozostałych płatnych wersji. W moim odczuciu, cechą która skreśla możliwość wykorzystania go w prywatnym projektowaniu jest zablokowanie możliwości edycji i importowania tekstur. Użytkownik jest skazany na wykorzystanie niewielkiej biblioteki wbudowanych grafik i materiałów, które w praktyce nie są wystarczające.
Sketchup for Web można również rozszerzyć do wersji SketchUp Shop płacąc relatywnie niewielkie pieniądze. Wtedy zyskujesz nowe możliwości korzystając nadal z zalety, jaką jest praca w przeglądarce. Dodatkowo tą płatną wersję możesz wykorzystać komercyjnie.
Sketchup Pro
SketchUp Pro to sztandarowa wersja programu. Jest płatna, posiada największą funkcjonalność, a dodatkowo w pakiecie otrzymujesz zaawansowane narzędzie do tworzenia dokumentacji technicznej zwane Sketchup Layout.
Sketchup Pro instaluje się tradycyjnie na komputerze i do aktywacji potrzebny jest kod otrzymany mailem po zakupie. Jeżeli chcesz wykorzystywać SketchUp w pracy i czerpać korzyści finansowe z projektów utworzonych w tym programie, zalecam rozważyć zakup właśnie tej wersji.
Uwaga:
Nie musisz od razu płacić za program. Przez pierwsze 30 dni po zainstalowaniu masz dostęp do wszystkich funkcji i możesz przetestować jego możliwości. Po upływie tego czasu program blokuje się i wymaga zakupienia licencji. Zatem jest to 3 opcja bezpłatnego dostępu do programu.
Chcąc kupić SketchUp Pro znowu masz kilka opcji. Są wersje oznaczone BOX, czyli oprócz samego kodu aktywującego program otrzymasz kurierem papierową instrukcję, pendrive z programem oraz drobny prezent. Rezygnując z tych dodatków zapłacisz oczywiście mniej. W takim przypadku szukaj wersji bez słowa BOX w nazwie (czyli np. SketchUp Pro 2020).
Porada: Jak kupić taniej
Jeżeli nie zależy Ci na czasie to obserwuj promocje – np. w Black Friday można kupić różne pakiety programów w bardzo atrakcyjnych cenach.
Inne wersje SketchUp
Sketchup Pro dostępny jest również w wesji edukacyjnej (oznaczone EDU) dla studentów i uczelni w bardzo niskich cenach. Nie pozwalają one jednak na użytek komercyjny.
Jest również SketchUp Studio, który przeznaczony jest dla zawodowych architektów. Zawiera wsparcie dla profesjonalnego projektowania dużej architektury (Sefaira).
Ograniczenia licencji oraz cena SketchUp
Zgodnie z licencją, wszystkie darmowe wersje można wykorzystywać wyłącznie do użytku prywatnego (np. w projektowaniu wnętrz dla siebie, znajomych czy rodziny), do nauki czy zabawy. Jakakolwiek działalność zarobkowa wymaga jednej z płatnych wersji. Zobacz jakie są opcje zakupu programu SketchUp.
Chyba już cię nie zaskoczę gdy napiszę, że do wyboru mamy kilka możliwości, jednak dla zwykłego użytkownika najważniejsze są:
- zakup programu w licencji wieczystej (bezterminowej, opcja dostępna tylko do 31 października, 2020) lub
- wykupienie dostępu do programu na określony czas (np. subskrybcja roczna, 2- lub 3 letnia).
W przypadku licencji bezterminowej płaci się tylko raz, cena jest wyższa ale w zamian otrzymujesz program w najnowszej wersji na zawsze. Dodatkowo przez jeden rok masz dostęp do aktualizacji, więc kupując wersję 2020 otrzymasz również wersję 2021, jeżeli taka się pojawi w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Później możesz zaktualizować program wykupując dodatkową usługę (tzw. Upgrade).
W planie subskrybcyjnym cena zakupu jest zdecydowanie niższa, otrzymujesz dostęp zawsze do najnowszej wersji programu, ale na określony czas (najczęściej na 1 rok).
Przykładowo – teraz, gdy piszę ten artykuł relacja ceny wygląda następująco:
- SketchUp Pro 2020 bezterminowy kosztuje ok. 3900zł*,
- SketchUp Pro 2020, subskrybcja roczna to koszt niecałe 1700zł*,
- za aktualizację starej wersji do SketchUp Pro 2020 trzeba zapłacić 1200zł*
- Wersja Edu dla studentów kosztuje tylko 300zł* brutto w subskrybcji na rok! (Ale trzeba być na studiach :)).
*) Wszystkie ceny podane są jako brutto i nie uwzględniają żadnych promocji. Aktualne ceny znajdziesz zawsze na stronie polskiego dystrybutora: https://sketchup.com.pl.
W porównaniu z innymi programami do projektowania te ceny są bardzo przystępne (szczególnie, gdy dodatkowo złapiesz jakąś promocję), jednak zawsze przed zakupem wersji komercyjnej zadaj sobie pytanie:
“Ilu klientów w ciągu roku musisz znaleźć, aby sfinansować inwestycję w oprogramowanie”.
Porada: chcesz kupić jeszcze taniej?
Musisz wiedzieć, że wersja angielska (EN) jest ok. 300zł tańsza niż wersja PL! Doczytaj artykuł do końca i zastanów się, czy warto dopłacać za spolszczenie.
Którą wersję językową Sketchup wybrać?
Oprócz wersji angielskiej (EN) dostępnych jest także wiele innych w tym także polska (PL). Jeżeli jeszcze nie kupiłaś/-eś, to porównaj ceny dla obu wersji – różnica jest znacząca na korzyść wersji EN.
Sporo funkcji w programie pokazana jest w postaci obrazkowej, więc jeszcze bardziej język nie ma dużego znaczenia.
Zawsze zachęcam moich kursantów, aby poważnie rozważyli wersję angielską, szczególnie, gdy dopiero uczą się tego programu. Dlaczego? Ponieważ gdy od początku nauczysz się programu w wersji EN, to nie sprawi Ci problemu korzystanie w przyszłości z wielu dodatków, ulepszeń i najlepszych poradników, które występują wyłącznie w tym języku. Dodatkowo, znając program w wersji EN z łatwością zrozumiesz też poradniki pokazujące program w wersji polskojęzycznej. Niestety w drugą stronę nie działa to już tak fajnie.
Czy darmowy Sketchup otwiera projekty z wersji płatnych i na odwrót?
W przeciwieństwie do wielu innych programów, w SketchUp każdy projekt utworzony w jednej wersji programu można otworzyć w innej. Jeżeli tworzysz model mieszkania w SketchUp 2017 Make to bez problemu otworzysz go dowolnej nowszej. Jeżeli projektujesz w najnowszej wersji programu SketchUp Pro 2020 to wybierasz opcję: Zapisz jako… i decydujesz, w której wersji chcesz zapisać plik. możesz zapisać model tak, aby otworzyć go w dowolnej starszej wersji.
Również projekty z aplikacji SketchUp for Web można otworzyć w tradycyjnym Sketchup i na odwrót. Chociaż zdarzyło mi się, że aplikacja w przeglądarce potrafiła się zawiesić, gdy pracowałem na projektach stworzonych Sketchup Pro. Taki błąd nie występował, gdy ten sam model mieszkania narysowałem od początku w przeglądarce internetowej. Być może ten błąd został już naprawiony – jednak warto także o tym wiedzieć.
Jak zdobyć darmowy SketchUp
Wersję SketchUp Make 2017 znajdziesz na stronie https://sketchup.com po zarejestrowaniu się. Znajdziejsz tam zarówno najnowsze wersje płatne, jak i Sketchup Make 2017.
Wybierz ostatecznie wersję programu oraz system operacyjny (Windows lub Mac). Warto wiedzieć, że SketchUp na Mac’a funkcjonuje zauważalnie inaczej niż na Windows (w moim kursie SketchUp dla początkujących Zamień ołówek na myszkę uczę w wersji na Windows). Przed pobraniem pliku ze strony konieczne będzie zalogowanie się lub rejestracja Ciebie jako nowego użytkownika.
Wersji SketchUp for Web natomiast nie instaluje się. Wystarczy uruchomić przeglądarkę internetową (Chrome, Firefox) i przejść na stronę https://app.sketchup.com. Po zarejestrowaniu lub zalogowaniu możesz od razu zacząć zabawę.
Aby przetestować przez 30 dni najnowszy SketchUp Pro po prostu zainstaluj odpowiednią wersję ze strony https://sketchup.com. Po upływie tego czasu, program przestanie działać i możesz zakupić licencję lub go odinstalować. Później moższ zainstalować SketchUp Make 2017 i dalej cieszyć się projektowaniem w 3D.
Tu warto wspomnieć, że najnowsze wydanie SketchUp Pro 2020 różni się od poprzednich wersji kilkoma elementami, jednak nie stanowi to dużej przeszkody, aby swobodnie pracować w dowolnej z prezentowanych wyżej wersji programu.
Podsumowanie
Na koniec zebrałem w jednej wygodnej tabeli, najważniejsze omówione cechy różnych wersji programu SketchUp. Jeżeli artykuł Ci się podobał, podziel się i udostępnij go dalej.
6 komentarzy
Dziękuję za to zestawienie, Twoja praca zaoszczędziła mi sporo poszukiwań. Producent zmienił miejsce pobierania sketchup make 2017: https://help.sketchup.com/en/downloading-older-versions
Dzięki za ten artykuł bo porządkuje to co znalazłam na stronie, pierdyliard wersji i człowiek głupieje 🙂
Dzień dobry, czy wersja sketchup make 2017 przestała być darmowa bezterminowo?
Jak najlepiej zacząć uczyć się sketchup od podstaw w obecnej chwili?
Będę wdzięczna za podpowiedź,
pozdrawiam
Cześć Rito, Nie – Sketchup Make 2017 nadal nie ma ograniczenia terminowego – jedyne ograniczenie (oprócz drobnych funkcjonalnych kwestii) to wykorzystanie wyłacznie niekomercyjne (np. do nauki lub własnych prywatnych celów). Dlatego my do nauki cały czas korzystamy w kursie na poziomie 1 (Zamień ołówek na myszkę – Poziom 1) ze Sketchup Make 2017. Zapraszam do naszej ekipy 🙂
Nie ma już chyba darmowej wersji, dostępne są 2021 oraz 2022 ale i tak w ramach 30 dni okresu próbnego.
Na oficjalnej stronie producenta (Trimble) czy dystrybutora w PL nie znajdzie się wersji darmowej Sketchup Make 2017. Ale można poszukać w necie i pobrać tą wersję z innych miejsc.