Jaki program do projektowania wnętrz 3D?
Czasy kartki i ołówka są już dawno za nami, a telewizja i internet przyzwyczaiły nas do pięknych, komputerowych wizualizacji wnętrz oraz trójwymiarowych projektów. Zniknęła także bariera finansowa związana z zakupem profesjonalnego oprogramowania, gdyż pojawiło się dużo opcji darmowych aplikacji. Obecnie każdy może stworzyć projekt 3D mieszkania nie mając praktycznie żadnego specjalnego wykształcenia – wystarczy chęć i odrobina czasu.
Planujesz remont lub urządzasz własne mieszkanie czy dom? Może jesteś projektantką/-em i szukasz dobrego narzędzia do pracy? Jaki program wybrać? Wpisując to zapytanie w Google otrzymasz dziesiątki stron z rankingami Top 10 najlepszych programów. Jednak co z tego, skoro później czytając ich opisy okazuje się, że wszystkie są łatwe w obsłudze, darmowe i najlepsze?
Co się stanie, gdy wybierzesz pierwszy lepszy z listy?
Może będziesz mieć szczęście i program spełni Twoje oczekiwania. Najczęściej jednak zmarnujesz czas na próbę nauki, aby na końcu stwierdzić, że:
- ma on ubogie możliwości (np. wybór mebli tylko z kolekcji jednego producenta),
- podoba się, ale wersja darmowa kończy się za 30 dni, a ja nie chcę na razie płacić
- jest mega super, ale kosztuje majątek,
- może przyda się do jednego, prostego projektu np. kuchni. Ale w przyszłości trzeba poszukać czegoś bardziej uniwersalnego,
- Nie radzisz sobie jednak z obsługą i nie masz żadnej pomocy, więc się poddajesz.
Warto wybrać taki program, który będzie dostępny i posłuży nam przez długi czas.
Projektowanie 3D przed erą SketchUp, nigdy nie było tak proste
Przedstawiam Ci 7 głównych cech programu SketchUp, które sprawiają, że jest to najlepsza propozycja programu do projektowania wnętrz 3D, niezależnie od Twoich obecnych umiejętności i planów życiowych.
1. Dostępność
Ocena: 4,5 / 5
Najważniejsze – idealny program musi mieć dostęp do wersji darmowej (bez ograniczeń czasowych). Nikt nie lubi być popędzanym albo czuć nad sobą tykający zegar. Szczególnie podczas nauki.
Płatna wersja to SketchUp Pro. Natomiast istnieją jeszcze aż 2 wersje bezpłatne. Są to:
- SketchUp Make 2017 – tradycyjna aplikacja do zainstalowania na komputerze
- app.Sketchup – aplikacja online uruchamiana w przeglądarce.
Wersje te różnią się funkcjonalnością i wyglądem. Jeżeli chcesz podejść do tematu poważnie – zachęcam zainstalować SketchUp Make 2017. Ciekawostką jest to, że przez pierwsze 30 dni masz dostęp do wszystkich funkcji z wersji Pro.
2. Możliwości programu
Ocena: 4 / 5
Możliwości i dostępne funkcje programu mówią nam czy warto poświęcić czas na naukę. Czy po opanowaniu programu nie okaże się, że w sumie niewiele można w nim zrobić?
W SketchUp ograniczeniem jest właściwie tylko wyobraźnia i doświadczenie. Masz mnóstwo gotowych modeli 3D, ale największą siłą jest to, że możesz stworzyć dowolną bryłę od samego początku – taką jaką chcesz. Możesz zaprojektować:
- pojedyncze meble i akcesoria,
- całe pomieszczenia,
- dom z ogrodem a nawet całe osiedle.
Podsumowaniem jest wirtualny spacer po wnętrzach 3D lub praktyczna dokumentacja techniczna.
Wielu zawodowych projektantów i architektów zaczyna od tej aplikacji i później kontynuuje swoją profesjonalną karierę nadal korzystając z tego samego programu. Zwróć uwagę, że w programach telewizyjnych o remontowaniu czy urządzaniu wnętrz, znani architekci i projektantki prezentują wizualizacje zrobione właśnie w programie SketchUp !
3. Łatwość nauki
Ocena: 4 / 5
Ważne jest, że pierwszy kontakt z programem jest bardzo przyjemny i nie znajdziesz tu rozbudowanego ekranu z tysiącem przycisków i opcji. Ikonki narzędzi są czytelne i estetyczne, a modelowanie brył w przestrzeni 3D jest dziecinnie proste, intuicyjne i logiczne. Dzięki temu nauka postępuje bardzo szybko i szybko nabywa się trwałych umiejętności. Zobacz na te kilka sekund filmu oceń:
Warto obejrzeć kilka poradników w internecie lub skorzystać z uporządkowanego sposobu nauki w postaci kursu. Polecam mój kurs online Zamień ołówek na myszkę.
4. Szybkość pracy
Ocena: 4,5 / 5
W SketchUp nie wszystko musisz rysować samodzielnie, gdyż posiada on największą na świecie bibliotekę gotowych modeli trójwymiarowych zwaną 3D Warehouse. Znam projektantów, którzy całe swoje projekty opierają wyłącznie na modelach z tej biblioteki.
W 3D Warehouse znajdziesz praktycznie wszystko:
- postacie osób,
- pojazdy,
- całe rezydencje,
- statki kosmiczne i maszyny,
- zwierzęta, rośliny, kamienie i jeziorka
oraz oczywiście wszystko do urządzania wnętrz !
W tej bibliotece znajdziesz modele wielu marek i projektantów. Każdy może do niej dodać swój model, więc sporo producentów i sieci branżowych wrzuca do niej modele swoich produktów. Jest to korzyścią dla obu stron.
5. Popularność programu
Ocena: 5 / 5
Popularność SketchUp powoduje, że jest on najczęściej wykorzystywanym programem np. na kursach profesjonalnego projektowania wnętrz. Zdobył także uznanie wśród domowych amatorów urządzania i remontowania.
W internecie znajdziesz niezliczoną ilość materiałów i poradników dla każdego poziomu umiejętności. Ten program ma także bardzo przyjazną społeczność, która chętnie pomaga na forach lub np. Facebook’u.
Należy pamiętać, że programy takie jak SketchUp są tylko narzędziem w sztuce urządzania wnętrz. Zatem jeżeli wybierasz się na profesjonalny kurs wnętrzarski to warto, jeszcze przed kursem, dobrze poznać to podstawowe narzędzie. Tylko w ten sposób najlepiej wykorzystasz wiedzę i czas z tego kursu.
6. Poszerzanie możliwości programu
Ocena: 4,5 / 5
Idealny program do projektowania powinien rosnąć razem z nami. Na początku nie może zarzucić nas ogromem funkcji, ale z czasem musi pozwolić na poszerzanie jego możliwości.
W SketchUp zostało to fajnie przemyślane. Możesz dokładać do niego nowe narzędzia i funkcje instalując tzw. dodatki (plugin’y), które są one dostępne w Internecie, często również za darmo. W ten sposób możesz dodać automatyczne kreatory schodów czy okien, funkcje zaokrąglania krawędzi, a nawet narzędzia do tworzenia fotorealistycznych wizualizacji (tzw. renderów). Wiele z tych narzędzi jest również darmowe.
W wersji płatnej (SketchUp Pro) otrzymujesz dodatkowy program do tworzenia zaawansowanej dokumentacji technicznej i prezentacji. Ten program jest wykorzystywany przez zawodowców, dlatego także inne specjalistyczne aplikacje współpracują z programem SketchUp (np. V-Ray).
7. Ceny wersji komercyjnej
Ocena: 3,5 / 5
Co przyjdzie z nauki programu o wspaniałych możliwościach jeżeli na koniec musimy za niego zapłacić np. 20 tys. zł? Niewielu stać na początku na tego poziomu wydatek i ryzyko. Dlatego warto uczyć się programów, na które w przyszłości będzie nas stać.
Z programem SketchUp możesz elastycznie dedydować o kosztach startu, czyli po pierwsze – uczysz się na wersji bezpłatnej, poznajesz rynek, siebie i szukasz możliwości. Jeżeli nie planujesz zarabiać to możesz legalnie korzystać z profesjonalnego oprogramowania do swoich prywatnych celów.
W przypadku, gdy zechcesz przejść na wersję komercyjną to możesz skorzystać z różnych form dostępu do programu na zasadzie subskrybcji (od 1-rocznych po kilkuletnie i połączone w pakietach z innymi narzędziami). Można trafić na dobrą promocję i wtedy, być może już po pierwszym zleceniu, zwróci Ci się zakup. Nie mam żadnych powiązań z dystrybutorem ani nie jest to artykuł sponsorowany, a jeżeli chcesz wiedzieć więcej to odsyłam Cię do strony autoryzowanego przedstawiciela – firmy ProGrupa lub na stronę główną sketchup.com.
Mam nadzieję, że ten artykuł uporządkował Twoją wiedzę i pozwolił ocenić, czy program SketchUp również jest najlepszy dla Ciebie.