Technologia oznacza możliwości: w ostatnich latach staje się to szczególnie widoczne. Ilość wiedzy, którą każdy z nas może zdobyć bez wychodzenia z domu jest niemal nieograniczona: trzeba jednak uważać na pułapki.
W sieci znajduje się gigantyczna ilość informacji na zasadniczo każdy temat. Niestety większość z nich jest powielona – stanowi jedynie parafrazę lub nieznaczne rozbudowanie tematu w stosunku do innych źródeł. Gdy chcemy znaleźć w internecie wartościowe, nowe i rzetelne informacje – będziemy musieli już się nieco bardziej natrudzić.
Czym jest kurs online, jakie daje możliwości? Jakie najczęstsze błędy są powielane podczas nauki zdalnej? Dlaczego płatny kurs online jest lepszy od alternatyw? Czy kursy online pozwalają znaleźć pracę?
Kursy online – czym właściwie są? Co jest w nich najważniejsze?
Kursy online opierają się na platformach edukacyjnych. Są to specjalne strony internetowe, dostosowane do potrzeb i specyfiki nauki za pośrednictwem sieci. Najpopularniejszym formatem, którego używa się do prowadzenia kursów online, jest nagranie wideo. Weźmy na przykład poradniki i kursy Sketchup zamieszczane w serwisie YouTube. To właśnie one cieszą się największym “wzięciem” na rynku.
Specjalistyczny kurs online – szczególnie w przypadku takich narzędzi jak Sketchup – znacznie jednak wykracza poza sam przekaz w nagraniu wideo. Prowadzący musi również przygotować materiały pomocnicze: ściągi, ćwiczenia, listy podpowiedzi i zadania. Bardzo często musi również odbywać konsultacje w czasie rzeczywistym z uczestnikami kursu.
Można powiedzieć, że głównym celem profesjonalnego kursu online jest przekazanie kompleksowej i użytecznej wiedzy na dany temat. Jak się zaraz przekonamy, darmowe kursy na YouTube nie będą nam w stanie tego zapewnić – podobnie jak inne alternatywy dla płatnego kursu online.
Jakie możliwości daje nauka online?
Dzięki kursom online możemy nauczyć się niemal wszystkiego. Są to chociażby takie kompetencje jak projektowanie wnętrz, CAD czy projektowanie 3D w programie Sketchup. Opcji jest jednak znacznie więcej: od e-marketingu, przez wykształcenie pedagogiczne, aż po różnego rodzaju umiejętności techniczne i konstrukcyjne.
Podstawowy błąd popełniany przez “nauczycieli” online: tego trzeba unikać
Zanim przejdziemy do tego, w jakich aspektach profesjonalny, płatny kurs online jest lepszy od alternatywnych ścieżek nauki – zastanówmy się, jakie błędy najczęściej popełniają internetowi trenerzy.
Pierwszym z nich jest przekazywanie powielonych informacji. Szczególnie widoczne jest to w serwisie YouTube – chociażby w materiałach dotyczących programu Sketchup. “Nauczyciele” przedstawiają na nagraniach informacje, które znajdziemy bez problemu w przeciągu kilku minut.
Druga kwestia dotyczy tego, w jaki sposób internetowi nauczyciele przekazują wiedzę. Często robią to bowiem w sposób nieuporządkowany, chaotyczny i mało wydajny. Poświęcają ogromną ilość czasu na zupełnie nieistotne zagadnienia, przedstawiając zaledwie kilka konkretów.
Te dwa problemy są istną plagą wszelkich darmowych kursów online – szczególnie w serwisie YouTube. Są one niestety w stanie znacznie wydłużyć nasz proces nauki, przez co w ciągu roku uczymy się tyle, ile moglibyśmy się nauczyć w trzy miesiące na płatnym kursie.
Płatny kurs online vs alternatywy: na przykładzie projektowania 3D
Płatny kurs online w wielu aspektach okazuje się dużo lepszym wyjściem, niż alternatywne metody zdobywania wiedzy. Które kwestie są najistotniejsze?
Całościowy koszt nauki
W stosunku do stacjonarnych kursów z danej tematyki (jak chociażby projektowanie 3D w Sketchup) nauka online zawsze jest dużo tańsza. Co więcej – wykupując dostęp do kursu otrzymujemy materiały, do których zawsze możemy wrócić.
Indywidualne podejście do ucznia
Kursy stacjonarne czy te dostępne na YouTube niemal całkowicie wykluczają się z indywidualnym podejściem do uczestnika. Podczas nauki w płatnym kursie online ze Sketchup możemy w dowolnej chwili skontaktować się z trenerem. Zazwyczaj jednak nie ma takiej potrzeby, ponieważ udostępnione materiały są kompletne i przejrzyste.
Efekty nauczania i weryfikacja wiedzy
Dzięki temu, że w każdej chwili możemy wrócić do materiałów, powtórzyć sobie informacje, a potem wykonać ćwiczenia – efekty nauki przychodzą znacznie szybciej. Możemy poświęcić tyle czasu, ile potrzebujemy aby zrozumieć dane zagadnienie z zakresu Sketchup. Co więcej – wiedza, którą otrzymujemy jest rzetelna. Dla porównania podczas nauki samodzielnej często popełniamy i utrwalamy błędy, które potem – kiedy już zaczniemy pracę nad projektami – będą mogły doprowadzić do istnej katastrofy.
Elastyczność względem potrzeb ucznia
Nagrania możemy oglądać wtedy, kiedy mamy na to czas. Podobnie z rozwiązywaniem zadań i powtarzaniem materiału. Dzięki temu jesteśmy w stanie znacznie efektywniej wykorzystać swój dzień i nie musimy rezygnować z pracy czy innych aktywności, aby móc się uczyć.
Kurs online, umiejętności i kompetencje, a rynek pracy
W dzisiejszych czasach umiejętności i kompetencje potwierdzone dokumentami są na wagę złota. Praktycznie każdy płatny kurs online oferuje nam wystawienie zaświadczenia lub certyfikatu. Tego typu dokumenty zwiększają naszą wartość na rynku pracy nawet kilkukrotnie. Pamiętajmy jednak, że w przypadku projektowania 3D w Sketchup równie ważne jest portfolio!